Ortus-Med

Badanie EMG

EMG

i ENG to badania, których celem jest sprawdzenie czynności mięśni i nerwów obwodowych.

ENG - badanie przewodnictwa nerwowego ocenia czynność nerwów na podstawie pomiaru odpowiedzi na kontrolowane bodźce elektryczne.(elektroda naklejana jest na mięsień).

EMG - badanie mięśni polega na ocenie reakcji mięśnia na bodziec elektryczny doprowadzany do mięśnia specjalną elektrodą igłową jednorazowego użytku (wkłuwaną do mięśnia).Badania te mogą być bolesne, jednak większość osób toleruje je dobrze. Sporadycznie również po badaniu można odczuwać niewielki ból w miejscu badania, najczęściej szybko przemijający. Czas trwania badania zależy od jego zakresu.

Jak przygotować się do badania?

W dniu badania należy umyć badaną część ciała. Przeciwwskazane jest używanie kremów, maści lub balsamów na skórę, w okolicy, gdzie będzie wykonywane badanie.Przed badaniem można normalnie spożywać posiłki oraz przyjmować leki. Jeżeli przyjmowane są leki przeciwkrzepliwe (heparyna, warfaryna, acenokumarol lub aspiryna), należy o tym bezzwłocznie poinformować lekarza prowadzącego badanie. Ważne jest również, aby przed badaniem poinformować lekarza o metalowych elementach wszczepionych w ciele, takich jak np. rozrusznik serca.

Wskazania i przeciwwskazania do wykonania badania:

Badanie można wykorzystać w celu rozpoznania np. dystrofii mięśniowych, stwardnienia bocznego zanikowego czy rdzeniowego zaniku mięśni. EMG jest stosowane także w celu diagnozy chorób, w przebiegu których doszło do uszkodzenia nerwów na skutek ich ucisku (np. zespół cieśni nadgarstka, zespół cieśni kanału stępu), jak również chorób złącza nerwowo-mięśniowego, np. miastenii.

Wskazaniem do wykonania EMG są objawy nieprawidłowego funkcjonowania nerwów obwodowych i mięśni, a zwłaszcza zespoły korzeniowe-szyjne i lędźwiowo-krzyżowe (rwa barkowa, rwa kulszowa), zespoły sztywności o różnej etiologii, a także nadmierne nieprawidłowe napięcie w przebiegu chorób układu nerwowego (spastyczność). Uszkodzenia poszczególnych mięśni w skutek urazu lub kontuzji także są wskazaniem do wykonania badania.

 Cennik badań

• badanie uszkodzenia jednego nerwu obwodowego  -  300 zł
• badanie obustronnego zespołu cieśni nadgarstka  -  400 zł
• miopatia  -  500 zł
• badanie w kierunku polineuropatii  -  450 zł  ( 3 nerwy )
• badanie w kierunku SLA  -  600 zł
• badanie splotu ramiennego  -  500 zł
• próba tężyczkowa  -  300 zł
• próba miasteniczna  -  300 zł

Cennik uwzględnia najczęściej wykonywane w pracowni badania. W przypadku skierowań na badania nie wymienione powyżej prosimy o kontakt telefoniczny.

pozostań z nami w kontakcie

Prywatne Centrum Ortopedii i Rehabilitacji Ortus Med

Dom Zdrowia
ul. Szosa Chełmińska 84/86
87-100 Toruń

Telefony kontaktowe781 997 899

Poczta elektronicznarejestracja@ortusmed.pl

Do naszych lekarzy możesz umówić się na wizytę samodzielnie - poprzez portal lekarzebezkolejki.pl
Możesz to zrobić przez przeglądarkę w komputerze i tablecie.
Dla urządzeń mobilnych zalecamy wykorzystanie aplikacji VisiMed

Rejestracja on-line